Dłuuugie rzęsy - odżywki do rzęs - czy warto?

Dłuuugie rzęsy - odżywki do rzęs - czy warto?

oczy

Ostatnio malowałam pannę młodą, która miała rzęsy jak marzenie. Długie, wywinięte, zarówno te górne, jak i dolne. Po prostu bajka. Powiedziała mi, że to po dwóch odżywkach: Revitalash i Long4lashes. Postanowiłam zgłębić temat. Pierwsza odżywka jest dość droga – 6-miesięczna kuracja szarpnie nas po kieszeni na ok. 350 zł. Druga jest tańsza – ok. 50-70 zł, podobno działa tak samo. Cały sekret długich rzęs tkwi w jednym składniku, który te odżywki zawierają – chodzi o Bimatoprost.

Bimatoprost – w dużym skrócie – jest substancją, która pomaga regulować ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku. W zdrowym organizmie naturalnie występują substancje, które to ciśnienie regulują, ale jeśli ktoś choruje na jaskrę (choroba związana m.in. z podwyższonym ciśnieniem w oku), zapisuje się mu leki zawierające właśnie Bimatoprost. Na każdej ulotce leku z tym składnikiem, ale również w serwisie bazalekow.pl możemy przeczytać, że po użyciu Bimatoprostu może wystąpić działanie niepożądane takie jak:
- bardzo często: nadmierny wzrost rzęs (do 45% chorych w pierwszym roku), przekrwienie spojówek (do44% chorych w pierwszym roku), świąd (do 14% chorych w pierwszym roku).

- często: alergiczne zapalenie spojówek, pogorszenie ostrości widzenia, astenopia, ból oka, zaburzenia wzroku, wzmożona hiperpigmentacja tęczówki, hiperpigmentacja skóry wokół oka.
- niezbyt często: krwawienie do siatkówki, zapalenie błony naczyniowej oka.

Oczywiście w kosmetykach stężenie tej substancji jest mniejsze niż w lekach, ale trzeba też wiedzieć, że Bimatoprost ma tę właściwość, że bardzo łatwo przenika przez rogówkę czy twardówkę. I nawet aplikując preparat tylko u nasady rzęs, część odżywki i tak dostanie się do oka.
Nie przeprowadzono jeszcze badań, które jednoznacznie wykazałyby negatywny wpływ użycia Bimatoprostu w celach kosmetycznych, ponieważ swoje zastosowanie w odżywkach do rzęs znalazł on stosunkowo niedawno. Trudno więc ocenić, jaki będzie efekt za kilka lat. Jednak niepotrzebne zmiany ciśnienia śródgałkowego na pewno będą miały wpływ na zdrowie oczu (może niekoniecznie od razu).  

Faktem jest, że efekt użycia tych odżywek jest rewelacyjny, ale ja osobiście boję się ryzykować zdrowie oczu dla tego efektu. Ale każda z nas decyduje sama :)

IMGP8399m